S príchodom jari sa prebúdza aj príroda a s ňou aj naša túžba po pobyte v nej. Počas zimy sa v lese nazbiera mnoho odpadkov, ktoré znečisťujú prostredie a ohrozujú živočíchy. Jarné upratovanie lesa je skvelým spôsobom, ako pomôcť lesu a zároveň si užiť čas na čerstvom vzduchu.

Tohtoročné jarné upratovanie sa konalo 13.4.2024. Miestom ranného stretnutia dobrovoľníkov bol Šarpanec. Po pokynoch od organizátorov zberu sa všetci s  odhodlaním pustili každý svojím smerom. Odpad bol vyzbieraný  v okolí Šarpanca smerom na Tatranskú Kotlinu, Tatranskú Lomnicu, na Mlynčeky a na Hraničnej ceste. Vyzbieralo sa aj okolie Fľaku a Tatranskej Kotliny, smerom na Lendak, na Kardolínu a Monkovej doliny.

Účastníci jarného upratovania, v zložení ľudí z Mestských lesov (10 ľudí), poľovníkov s rodinami (30 ľudí), obyvateľov Tatranskej Kotliny (30 ľudí) a obyvateľov zo Spišskej Belej (10 ľudí) vyzbierali spolu 140 vriec odpadu. Odvoz odpadu bol zabezpečený mestom Spišská Belá.

Najkurióznejšími nálezmi bol kufor plný starého oblečenia, železný odpad, ale aj záchodová misa.

Odpadky a znečistenie ovplyvňujú život živočíchov v lese. Akékoľvek vyzbieranie odpadu z prírody im pomáha vytvoriť zdravšie a bezpečnejšie prostredie.

Uprataný les je nielen krajším miestom na prechádzky, ale aj zdravším ekosystémom.

Buďte ohľaduplní k prírode.

Jarné upratovanie lesa je dôležitou aktivitou, ktorá pomáha chrániť naše lesy a životné prostredie. Zapojte sa nabudúce aj vy a prispejte k tomu, aby boli naše lesy zdravšie a krajšie pre nás i naše deti.