Mestské lesy spravujú majetok mesta Spišská Belá na ploche 4685 ha z toho je výmera lesných porastov 3981 ha. Na danom území sa nachádza NPR Belianske Tatry a okrajovo aj NPR Javorová dolina a Dolina bielej vody. Ďalej tu máme  PR Zadné Meďodoly, Pálenica, Fľak a Jedliny a na území platí 2. až 5. stupeň ochrany prírody. Mestské lesy takto spravujú majetok, ktorý je na minimálne 60 %  ak nie až 100 % územia s nejakým predmetom a vyšším stupňom ochrany.

V zmysle zákona č. 325/2005 o lesoch a § 28 je obhospodarovateľ lesa  povinný vykonávať preventívne opatrenia s cieľom predchádzať poškodeniu lesa a vykonávať ochranné a obranné opatrenia pred škodami spôsobovanými škodlivými činiteľmi.

Opatrenia sa zabezpečujú na základe projektu na vykonanie opatrení na zabránenie šírenia a premnoženia škodcov, ktorý vypracuje obhospodarovateľ lesa, následne ho posudzuje orgán štátnej odbornej kontroly ochrany lesa (LOS), ktorý na základe vyjadrenia organizácie ochrany prírody a krajiny (v našom prípade Správa TANAPu) vydá posudok.

V odseku 3  § 28 spomínaného zákona sa píše:  Obhospodarovateľ lesa má nárok na úhradu zvýšených nákladov za vykonanie opatrení na zabránenie nadmerného šírenia a premnoženia škodcov, ktoré vznikli z dôvodu zákazu vykonania opatrení na ochranu lesov vyplývajúcich z osobitného zákona (zákon č. 543/2002 Z.z. o OPaK), všeobecne záväzného predpisu vydaného na jeho vykonanie alebo z rozhodnutia vydaného na jeho základe v dotknutom území, alebo v jeho blízkosti.

Z krátkej histórie preventívnych opatrení na území mestských lesov. Do roku 2007 predstavovali preventívne opatrenia v monitoringu podkôrneho hmyzu v ochrannom pásme PR Pálenice a to v počte 9 ks feromónových lapačov, do roku 2011 sa tento počet navýšil na 15 ks. Od roku 2012 vzhľadom k tomu, že nastala situácia, keď sme mohli požiadať aj o finančnú náhradu na preplatenie nákladov spojené s preventívnymi opatreniami, tak sme pristúpili k rozšíreniu preventívnych opatrení aj na NPR Belianske Tatry s celkovým počtom feromónových lapačov na 45 kusov a s vykonávaním asanačnej ťažby a následnou asanáciou vzniknutej dendromasy (vrcholce stromov, vetvy). Tieto opatrenia sme vykonávali v zmysle Spoločného usmernenia MP SR a MŽP SR postupu ochrany územia s 5. st. ochrany z roku 2008, kde bol nastavený mechanizmus a to: kto, čo  a kedy má spraviť a za čo zodpovedá, kto a kedy bude vykonané práce  následne kontrolovať a preberať, následne na to aj uhrádzať zvýšené náklady s týmto spojené.  Celé to prebiehalo tak, že do konca augusta sme si so Správou TANAPu odsúhlasili porasty, ktoré sú súčasťou ochranného pásma na nasledujúci rok a do 20.9. sme spravili projekt, ktorý sme následne odovzdali na  odsúhlasenie. Do konca februára nasledujúceho roka sme obdržali stanoviská LOS a Správy TANAPu. Následne nato v zmysle projektu navrhovaných preventívnych opatrení bola uzatvorená zmluva medzi ŠOP SR a mestskými lesmi na tieto opatrenia s termínmi preberania prác a následnou úhradou. Celý proces bol ukončený najneskôr v decembri v roku po ukončení realizácie preventívnych opatrení.

Takisto sme postupovali aj na jeseň v roku 2019 pri projekte ochrany lesa na rok 2020. Od novembra 2019 až do marca 2020 nám k tomu pribudla vetrová kalamita hlavne v lokalite Babia dolina a Ždiar odhadom 6000 m3  v smrekových lesných porastoch predovšetkým s vekom 50 až 80 rokov. Po novelizácii tak zákona o lesoch a aj zákona o ochrane prírody a krajiny od 1.1.2020, kde sa zmenila nielen hranica ochranného pásma zo 100 m na 500 m, ale aj vypracovaný projekt prestal byť týmto dátumom platný. Zároveň sme čakali na prvé vydané rozhodnutia OU ŽP k časovému obmedzeniu spracovania kalamity (nepredpokladali sme, že bude až v takom rozsahu), ktoré sme obdržali v mesiaci jún. Projekt ochrany lesa na rok 2020 sme vzhľadom k tejto situácii a ešte nie všetkej spracovanej kalamitnej hmote (terénne podmienky, snehová pokrývka na niektorých miestach vydržala do konca apríla – bežná situácia) vypracovali nanovo s tým, že sa okrem doterajších preventívnych opatrení ako kontrola (monitoring) stavu a predchádzanie napadnutia atraktívneho materiálu (asanačnej ťažby a asanáciou vzniknutej dendromasy) doplnili aj o obranné opatrenia ako sú klasické lapáky (využitie nespracovaných vývratov) s odkôrnením, s odvozom a  pálením kôry a vetiev alebo samotným štiepkovaním týchto vetiev. Celkové plánované náklady na realizáciu všetkých opatrení predstavovali sumu 131 769,20 € bez DPH. Po následnom vyjadrení Správou TANAPu nám bol vydaný posudok Lesníckou ochranárskou službou v Banskej Štiavnici, ktorý bol: „Projekt je dobre vypracovaný a obsahuje predpísané náležitosti. Projekt odporúčame na realizáciu v roku 2020 pri dodržiavaní uvedených pripomienok a zásad“.

Skutočné náklady na realizáciu preventívnych opatrení predstavovali za rok 2020 sumu 113 379,70 € bez DPH, ktoré sme si hradili z vlastných zdrojov. Otázka pre nás ako obhospodarovateľa lesa ostáva, nakoľko tu máme ďalší rok 2021, či máme „len povinnosť“ vykonať opatrenia a po druhé či máme „len nárok“ na úhradu nákladov týchto opatrení v zmysle spomínaných zákonov.

Spišská Belá, 18.12.2020
Ing. František Pisarčík
Lesy Mesta Spišská Belá s.r.o.